Phoenix Venus Security Safe Size 2 Electronic Lock 29 Litres White HS0672E
Product Code:
PN00897
Pack Of
1
THE Phoenix Venus Security Safe is designed to provide extreme security protection, making it ideal for home or office. Having been tested to the prestigious European EN1143-1 Security Standard, the safe is fitted with a high security VdS Class II electronic lock with time delay, dual code function and multiple user codes. The safe is ready prepared for base fixing with a fixing bolt, rear fixing is partially preprared in the inner wall and if wall fixing is required, the fixing hole will need to be extended to the outer wall using a suitable HSS drill.
- General
- THE Phoenix Venus Security Safe is designed to provide extreme security protection, making it ideal for home or office. Having been tested to the prestigious European EN1143-1 Security Standard, the safe is fitted with a high security VdS Class II electronic lock with time delay, dual code function and multiple user codes. The safe is ready prepared for base fixing with a fixing bolt, rear fixing is partially preprared in the inner wall and if wall fixing is required, the fixing hole will need to be extended to the outer wall using a suitable HSS drill.
| Type | Cash Safes |
| Manufacturer | Phoenix |
| Brand | Phoenix |
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Form | Security Safe |
| Capacity | 29 Litres |
| Weight | 65kg |
| Fixing | Floor & Wall |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty |
| Internal Dimensions | 390x300x245mm |
| Lock Type | Electronic Lock 6-8 Digits |
| Cash Rating | Overnight: £6 000.00 |
| Dimensions (WxDxH) | 440x380x300mm |
| Number Of Shelves | 1 Shelf |
| Valuables Cover | Overnight: £60 000.00 |
| Batteries Supplied | Yes - 1x 9V |
| Fire Rating - Data | None |
| Fire Rating - Digital Media | None |
| Internal Volume | 21-30 Litres |
| COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant White paint RAL9003. |
| CONSTRUCTION – 3 way live locking with 24mm polished bolts, multi layered 24mm thick wall construction, 10mm thick solid steel laser cut door with internal hinges, provide a safe of great strength. |
| FIXING – Ready prepared for floor or wall fixing, with fixing bolts for concrete floors or brick walls. |
| GDPR – Maintain GDPR Compliance at home or in the office by keeping your company’s vital and important records secure and protected. |
| LOCKING – HS0670E - Fitted with a high security VdS class II electronic lock with time delay, dual code function & multiple user codes. |
| SECURITY PROTECTION – Tested to the prestigious European EN1143-1 Security standard. Grade 0. Recommended Insurance rating of £6,000 cash or £60,000 valuables. |
| Suitable for storage of controlled drugs whose active ingredients exceed 500 grams. |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.